A/SCTE2-250
- Manufacturer Part Number:
- A/SCTE2-250
- Manufacturer/Brand:
- Automation Components, Inc.
- Part of Description:
- Analog Current Sensor, 0-5 VDC,
- Manufacturer :
- Automation Components, Inc.
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±1%
- Current - Sensing :
- 100A, 200A, 250A (Selectable)
- Current - Supply (Max) :
- For Measuring :
- AC
- Frequency :
- 50Hz ~ 600Hz
- Linearity :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -15°C ~ 40°C
- Output :
- Ratiometric, 0V ~ 5V
- Package / Case :
- Module
- Polarization :
- Unidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 300ms
- Sensitivity :
- Sensor Type :
- Current Sensor
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 600VAC