DS1000UB-10V
- Manufacturer Part Number:
- DS1000UB-10V
- Manufacturer/Brand:
- Danisense A/S
- Part of Description:
- CURRENT TRANSDUCER 1000A
- Manufacturer :
- Danisense A/S
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- Current - Sensing :
- 1000A
- Current - Supply (Max) :
- 104mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- DC ~ 300kHz
- Linearity :
- ±0.0035%
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 55°C (TA)
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- Module, Single Pass Through
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 1µs
- Sensitivity :
- Sensor Type :
- Flux Gate, Closed Loop
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- ±14.25V ~ 15.75V