CR4160-25
Manufacturer Part Number:
CR4160-25
Manufacturer/Brand:
CR Magnetics Inc.
Part of Description:
SENSOR CURRENT XFMR 25A AC
Manufacturer :
CR Magnetics Inc.
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±0.5%
Current - Sensing :
25A
Current - Supply (Max) :
70mA
For Measuring :
AC
Frequency :
20Hz ~ 5kHz
Linearity :
Mounting Type :
DIN Rail, Panel
Number of Channels :
2
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Output :
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Package / Case :
Module, Dual Pass Through
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
250ms
Sensitivity :
Sensor Type :
Transformer w/Conditioning
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
24V