CR4470-30
Manufacturer Part Number:
CR4470-30
Manufacturer/Brand:
CR Magnetics Inc.
Part of Description:
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC
Manufacturer :
CR Magnetics Inc.
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±0.5%
Current - Sensing :
30A
Current - Supply (Max) :
110mA
For Measuring :
AC
Frequency :
50Hz ~ 400Hz
Linearity :
Mounting Type :
DIN Rail, Panel
Number of Channels :
3
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Output :
Ratiometric, 0 V ~ 5 V
Package / Case :
Module
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
250ms
Sensitivity :
Sensor Type :
Transformer w/Conditioning
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
24V