F26P100S05A
- Manufacturer Part Number:
- F26P100S05A
- Manufacturer/Brand:
- Tamura
- Part of Description:
- FLUX-GATE CS VREFOUT (100A; +5
- Manufacturer :
- Tamura
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±0.96%
- Current - Sensing :
- 100A
- Current - Supply (Max) :
- 20mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- DC ~ 100kHz
- Linearity :
- ±1%
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 80°C (TA)
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- Module, Single Pass Through
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 1µs
- Sensitivity :
- 6.25mV/A
- Sensor Type :
- Flux Gate, Closed Loop
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 4.75V ~ 5.25V