F26P100S05
Manufacturer Part Number:
F26P100S05
Manufacturer/Brand:
Tamura
Part of Description:
FLUX-GATE CS VREFOUT (100A; +5
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±0.96%
Current - Sensing :
100A
Current - Supply (Max) :
19mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 100kHz
Linearity :
±1%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
Module, Single Pass Through
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
600ns
Sensitivity :
6.25mV/A
Sensor Type :
Flux Gate, Closed Loop
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V