L37S050D15J
Manufacturer Part Number:
L37S050D15J
Manufacturer/Brand:
Tamura
Part of Description:
CURRENT SENSOR (50A; 15V)
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
Current - Sensing :
50A
Current - Supply (Max) :
20mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
Linearity :
±1%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
Module, Single Pass Through
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
3µs
Sensitivity :
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
±12V ~ 15V