MCA1101-50-5
- Manufacturer Part Number:
- MCA1101-50-5
- Manufacturer/Brand:
- Aceinna Electric Inc.
- Part of Description:
- 50A, 5V, FIX GAIN, 1.5MHZ BW, GA
- Manufacturer :
- Aceinna Electric Inc.
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±3.6%
- Current - Sensing :
- 50A
- Current - Supply (Max) :
- 8mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- 1.5MHz
- Linearity :
- ±1.5%
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 300ns
- Sensitivity :
- 35mV/A
- Sensor Type :
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V