RCT16-1000
- Manufacturer Part Number:
- RCT16-1000
- Manufacturer/Brand:
- Aim Dynamics
- Part of Description:
- RCT16-1000 ROGOWSKI COIL OUTPUTS
- Manufacturer :
- Aim Dynamics
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±0.5%
- Current - Sensing :
- 1000A
- Current - Supply (Max) :
- For Measuring :
- AC
- Frequency :
- 10Hz ~ 20kHz
- Linearity :
- Mounting Type :
- Free Hanging
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C