ACS714LLCTR-30A-T
- Manufacturer Part Number:
- ACS714LLCTR-30A-T
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC
- Accuracy :
- ±1.5%
- Current - Sensing :
- 30A
- Current - Supply (Max) :
- 13mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- DC ~ 80kHz
- Linearity :
- ±1.5%
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Polarization :
- Bidirectional
- Sensitivity :
- 66mV/A
- Voltage - Supply :
- 5V