SCT-2000-1500
- Manufacturer Part Number:
- SCT-2000-1500
- Manufacturer/Brand:
- Aim Dynamics
- Part of Description:
- MAGNELAB SCT-2.00", 1500A:333MV
- Manufacturer :
- Aim Dynamics
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±1%
- Current - Sensing :
- 1500A
- Current - Supply (Max) :
- For Measuring :
- AC
- Frequency :
- 50Hz ~ 400Hz
- Linearity :
- ±1%
- Mounting Type :
- Free Hanging
- Number of Channels :
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 75°C
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- Module, Single Pass Through
- Polarization :
- Unidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Sensitivity :
- Sensor Type :
- Transformer w/Conditioning
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 600V