67SLH060100050PI00
- Manufacturer Part Number:
- 67SLH060100050PI00
- Manufacturer/Brand:
- Laird Technologies - Thermal Materials
- Part of Description:
- METAL FILM OVER FOAM CONTACTS
- Manufacturer :
- Product Category :
- RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
- Attachment Method :
- Solder
- Height :
- 0.394" (10.00mm)
- Length :
- 0.197" (5.00mm)
- Material :
- Polyurethane Foam, Tin-Copper Polyester (SN/CU)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Plating :
- Plating - Thickness :
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Hourglass
- Type :
- Film Over Foam
- Width :
- 0.236" (6.00mm)