TXM-315-LC
- Manufacturer Part Number:
- TXM-315-LC
- Manufacturer/Brand:
- Linx Technologies Inc.
- Part of Description:
- RF TX IC ASK/OOK 315MHZ 8SMD MOD
- Manufacturer :
- Linx Technologies Inc.
- Product Category :
- RF Transmitters
- Antenna Connector :
- Castellation
- Applications :
- Home/Industrial Automation, Lighting, Remote Control, RKE, Security
- Current - Transmitting :
- 5.2mA
- Data Interface :
- Serial
- Data Rate (Max) :
- 5kbps
- Features :
- Frequency :
- 315MHz
- Memory Size :
- Modulation or Protocol :
- ASK, OOK
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 70°C
- Package / Case :
- 8-SMD Module
- Power - Output :
- -4dBm ~ 4dBm
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Module
- Voltage - Supply :
- 2.7V ~ 5.2V