TRM-868-NT
- Manufacturer Part Number:
- TRM-868-NT
- Manufacturer/Brand:
- Linx Technologies Inc.
- Part of Description:
- RF TXRX MOD ISM < 1GHZ CAST SMD
- Manufacturer :
- Linx Technologies Inc.
- Product Category :
- RF Transceiver Modules and Modems
- Antenna Type :
- Castellation, U.FL/MHF
- Current - Receiving :
- 19mA
- Current - Transmitting :
- 16mA ~ 36mA
- Data Rate :
- 300kbps
- Frequency :
- 868MHz
- Memory Size :
- Modulation :
- FSK
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 44-SMD Module
- Power - Output :
- 12.5dBm
- Product Status :
- Obsolete
- Protocol :
- RF Family/Standard :
- General ISM < 1GHz
- Sensitivity :
- -113dBm
- Serial Interfaces :
- Serial, UART
- Utilized IC / Part :
- Voltage - Supply :
- 2.5V ~ 5.5V