ALPHA-TRX433S
- Manufacturer Part Number:
- ALPHA-TRX433S
- Manufacturer/Brand:
- RF Solutions
- Part of Description:
- RF TXRX MODULE ISM < 1GHZ SMD
- Manufacturer :
- RF Solutions
- Product Category :
- RF Transceiver Modules and Modems
- Antenna Type :
- Current - Receiving :
- 10mA ~ 13mA
- Current - Transmitting :
- 13mA ~ 25mA
- Data Rate :
- 256Kbps
- Frequency :
- 433MHz
- Memory Size :
- Modulation :
- FSK
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Module
- Power - Output :
- Product Status :
- Active
- Protocol :
- RF Family/Standard :
- General ISM < 1GHz
- Sensitivity :
- Serial Interfaces :
- SPI
- Utilized IC / Part :
- Voltage - Supply :
- 2.2V ~ 3.8V