HDG205-DN-3
- Manufacturer Part Number:
- HDG205-DN-3
- Manufacturer/Brand:
- H&D Wireless AB
- Part of Description:
- IC RF TXRX+MCU WIFI MODULE
- Manufacturer :
- H&D Wireless AB
- Product Category :
- RF Transceiver ICs
- Current - Receiving :
- 53mA
- Current - Transmitting :
- 205mA
- Data Rate (Max) :
- 65Mbps
- Frequency :
- 2.4GHz
- GPIO :
- 6
- Memory Size :
- Modulation :
- 16QAM, 64QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM, QPSK
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Module
- Power - Output :
- 17dBm
- Product Status :
- Active
- Protocol :
- 802.11b/g/n
- RF Family/Standard :
- WiFi
- Sensitivity :
- -94dBm
- Serial Interfaces :
- SPI, UART
- Supplier Device Package :
- Type :
- TxRx + MCU
- Voltage - Supply :
- 2.85V ~ 4.35V