ALPHA-RX433S
- Manufacturer Part Number:
- ALPHA-RX433S
- Manufacturer/Brand:
- RF Solutions
- Part of Description:
- RF RECEIVER FM/FSK 433MHZ MODULE
- Manufacturer :
- RF Solutions
- Product Category :
- RF Receivers
- Antenna Connector :
- PCB, Surface Mount
- Applications :
- Current - Receiving :
- 11mA
- Data Interface :
- Solder Pad
- Data Rate (Max) :
- 115.2kbps
- Features :
- Frequency :
- 433MHz
- Memory Size :
- Modulation or Protocol :
- FM, FSK
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Sensitivity :
- -100dBm
- Supplier Device Package :
- Module
- Voltage - Supply :
- 2.2V ~ 5.4V