RC1/2106JB
- Manufacturer Part Number:
- RC1/2106JB
- Manufacturer/Brand:
- Concord Components, Inc.
- Part of Description:
- Resistors Through Hole Resistors
- Manufacturer :
- Concord Components, Inc.
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Carbon Composition
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 MOhms
- Size / Dimension :
- 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- Tolerance :
- ±5%