MPM20-2.00-1%
Manufacturer Part Number:
MPM20-2.00-1%
Manufacturer/Brand:
Caddock Electronics Inc.
Part of Description:
RES 2 OHM 1% 20W TO220-2
Manufacturer :
Caddock Electronics Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.590" (14.99mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
Package / Case :
TO-220-2
Power (Watts) :
20W
Product Status :
Active
Resistance :
2 Ohms
Size / Dimension :
0.40" L x 0.18" W x 0.51" H (10.2mm x 4.5mm x 13.0mm)
Supplier Device Package :
TO-220-2
Temperature Coefficient :
-20/ +80ppm/°C
Tolerance :
±1%