SV11CC225KAR
- Manufacturer Part Number:
- SV11CC225KAR
- Manufacturer/Brand:
- Ethertronics/AVX
- Part of Description:
- CAP CER 2.2UF 630V X7R RADIAL
- Manufacturer :
- Ethertronics/AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 2.2 µF
- Failure Rate :
- Features :
- High Voltage
- Height - Seated (Max) :
- 0.598" (15.20mm)
- Lead Spacing :
- 1.098" (27.90mm)
- Lead Style :
- Straight
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.252" L x 0.200" W (31.80mm x 5.08mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 630V