1111C2R2BW501X
Manufacturer Part Number:
1111C2R2BW501X
Manufacturer/Brand:
Passive Plus, Inc.
Part of Description:
.110 X.110 2.2 PF .1PF 500 VOLTS
Manufacturer :
Passive Plus, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
2.2 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
1111 (2828 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.100" (2.54mm)
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
500V