0805N680FW251X
Manufacturer Part Number:
0805N680FW251X
Manufacturer/Brand:
Passive Plus, Inc.
Part of Description:
.080 X.050 68PF 1% 250 VOLTS SUR
Manufacturer :
Passive Plus, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
68 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.046" (1.17mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
250V