GMC21X7R101K50NT
- Manufacturer Part Number:
- GMC21X7R101K50NT
- Manufacturer/Brand:
- Cal-Chip Electronics, Inc.
- Part of Description:
- CAP CER 100PF 50V X7R 0805
- Manufacturer :
- Cal-Chip Electronics, Inc.
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 100 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.057" (1.45mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 50V