C0603B476M007T
Manufacturer Part Number:
C0603B476M007T
Manufacturer/Brand:
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Part of Description:
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
47 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V