C1210X474K251T
Manufacturer Part Number:
C1210X474K251T
Manufacturer/Brand:
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Part of Description:
CAP CER .47UF 250V X7R 1210
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
0.47 µF
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
250V