C0805X106K016T
- Manufacturer Part Number:
- C0805X106K016T
- Part of Description:
- CAP CER 10UF 16V X7R 0805
- Capacitance :
- 10 µF
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.057" (1.45mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 16V