SCC1808X102K202TG
Manufacturer Part Number:
SCC1808X102K202TG
Manufacturer/Brand:
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Part of Description:
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 1808
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1808 (4520 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
250VAC