C0805N101J102T
- Manufacturer Part Number:
- C0805N101J102T
- Part of Description:
- CAP CER 100PF 1KV COG/NPO 0805
- Applications :
- SMPS Filtering
- Capacitance :
- 100 pF
- Failure Rate :
- Features :
- High Voltage
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- 0.043" (1.10mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 1000V (1kV)