C1206X102K102TX
- Manufacturer Part Number:
- C1206X102K102TX
- Part of Description:
- CAP CER 1000PF 1KV X7R 1206 FLEX
- Applications :
- SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
- Capacitance :
- 1000 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Soft Termination, High Voltage
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 1000V (1kV)