C0402Y5V160-104ZNE
- Manufacturer Part Number:
- C0402Y5V160-104ZNE
- Part of Description:
- CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402
- Capacitance :
- 0.1 µF
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 85°C
- Size / Dimension :
- 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Temperature Coefficient :
- Y5V (F)
- Thickness (Max) :
- 0.022" (0.55mm)
- Tolerance :
- -20%, +80%
- Voltage - Rated :
- 16V