C0201X5R6R3-103KNP
- Manufacturer Part Number:
- C0201X5R6R3-103KNP
- Manufacturer/Brand:
- Venkel
- Part of Description:
- CAP CER 10000PF 6.3V X5R 0201
- Manufacturer :
- Venkel
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 10000 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 0201 (0603 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.024" L x 0.012" W (0.61mm x 0.30mm)
- Temperature Coefficient :
- X5R
- Thickness (Max) :
- 0.012" (0.30mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 6.3V