C0402X7R160-102KNE
- Manufacturer Part Number:
- C0402X7R160-102KNE
- Part of Description:
- CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
- Capacitance :
- 1000 pF
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.025" (0.64mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 16V