C0402C0G500-8R2DNP
- Manufacturer Part Number:
- C0402C0G500-8R2DNP
- Part of Description:
- CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0402
- Capacitance :
- 8.2 pF
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- 0.025" (0.64mm)
- Tolerance :
- ±0.5pF
- Voltage - Rated :
- 50V