1206J0500104KDT
Manufacturer Part Number:
1206J0500104KDT
Manufacturer/Brand:
Knowles Syfer
Part of Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
High Reliability
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.063" (1.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V