1812Y1K00103KXT
Manufacturer Part Number:
1812Y1K00103KXT
Manufacturer/Brand:
Knowles Syfer
Part of Description:
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
10000 pF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
1000V (1kV)