040230500472JXT
Manufacturer Part Number:
040230500472JXT
Manufacturer/Brand:
Knowles Syfer
Part of Description:
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
4700 pF
Failure Rate :
Features :
Non-Magnetic, Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.01mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V