0603J0500473KXT
Manufacturer Part Number:
0603J0500473KXT
Manufacturer/Brand:
Knowles Syfer
Part of Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.047 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.031" (0.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V