2220YA300563KSTS3X
Manufacturer Part Number:
2220YA300563KSTS3X
Manufacturer/Brand:
Knowles Syfer
Part of Description:
CAP CER 0.056UF 305V X7R 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety, Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.056 µF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination, High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, X2
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.177" (4.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
305VAC