2225Y5000824KXT
Manufacturer Part Number:
2225Y5000824KXT
Manufacturer/Brand:
Knowles Syfer
Part of Description:
CAP CER 0.82UF 500V X7R 2225
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.82 µF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
500V