2211JA250102JGTSYX
Manufacturer Part Number:
2211JA250102JGTSYX
Manufacturer/Brand:
Knowles Syfer
Part of Description:
CAP CER 1000PF 250V C0G/NP0 2211
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2211 (5728 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
X1, Y2
Size / Dimension :
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
250VAC