111122K00560GQT
Manufacturer Part Number:
111122K00560GQT
Manufacturer/Brand:
Knowles Syfer
Part of Description:
CAP CER 56PF 2KV C0G/NP0 1111
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
56 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Non-Magnetic
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1111 (2828 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.080" (2.03mm)
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
2000V (2kV)