C08BL242X-5ZN-X0T
- Manufacturer Part Number:
- C08BL242X-5ZN-X0T
- Manufacturer/Brand:
- Knowles Dielectric Labs
- Part of Description:
- CAP CER 2400PF 50V 0805
- Manufacturer :
- Knowles Dielectric Labs
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- RF, Microwave, High Frequency
- Capacitance :
- 2400 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.081" L x 0.051" W (2.06mm x 1.30mm)
- Temperature Coefficient :
- Thickness (Max) :
- 0.061" (1.55mm)
- Tolerance :
- Voltage - Rated :
- 50V