LS1808N101K302NTM
- Manufacturer Part Number:
- LS1808N101K302NTM
- Manufacturer/Brand:
- Knowles Dielectric Labs
- Part of Description:
- CAP CER 100PF 250VAC C0G 1808
- Manufacturer :
- Knowles Dielectric Labs
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- Safety
- Capacitance :
- 100 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1808 (4520 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- X2, Y3
- Size / Dimension :
- 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- 0.065" (1.65mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 250VAC