0402BW474K160NGT
- Manufacturer Part Number:
- 0402BW474K160NGT
- Manufacturer/Brand:
- Knowles Dielectric Labs
- Part of Description:
- CAP CER 0.47UF 16V X5R 0402
- Manufacturer :
- Knowles Dielectric Labs
- Capacitance :
- 0.47 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Gold Flash Termination
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Size / Dimension :
- 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
- Temperature Coefficient :
- X5R
- Thickness (Max) :
- 0.024" (0.61mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 16V