FM0204JT-52-300R
- Manufacturer Part Number:
- FM0204JT-52-300R
- Manufacturer/Brand:
- YAGEO
- Part of Description:
- RES 300 OHM 5% 0.4W AXIAL
- Manufacturer :
- YAGEO
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Metal Film
- Failure Rate :
- Features :
- Flame Proof, Safety
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 0.4W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 300 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%