1210B102K202NT
- Manufacturer Part Number:
- 1210B102K202NT
- Manufacturer/Brand:
- Knowles Dielectric Labs
- Part of Description:
- CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
- Manufacturer :
- Knowles Dielectric Labs
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 1000 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1210 (3225 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.065" (1.65mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 2000V (2kV)