OL5105E-R52
Manufacturer Part Number:
OL5105E-R52
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES 51 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
51 Ohms
Size / Dimension :
0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
-450ppm/°C
Tolerance :
±5%