MP821-0.10-1%
Manufacturer Part Number:
MP821-0.10-1%
Manufacturer/Brand:
Caddock Electronics Inc.
Part of Description:
RES 0.1 OHM 1% 20W TO220
Manufacturer :
Caddock Electronics Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.590" (14.99mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Power (Watts) :
20W
Product Status :
Active
Resistance :
100 mOhms
Size / Dimension :
0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.45mm)
Supplier Device Package :
TO-220
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Tolerance :
±1%