261-47K-RC
Manufacturer Part Number:
261-47K-RC
Part of Description:
1W METAL OXIDE PWR RESISTOR 47K
Operating Temperature :
-55°C ~ 235°C
Power (Watts) :
1W
Resistance :
47 kOhms
Size / Dimension :
0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%