261-820-RC
Manufacturer Part Number:
261-820-RC
Manufacturer/Brand:
Xicon
Part of Description:
1W METAL OXIDE PWR RESISTOR 820
Manufacturer :
Xicon
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 235°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
820 Ohms
Size / Dimension :
0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%